Konkurs "SUPEER GŁOWY 2008" - Wyniki

II Międzybiblioteczny Konkurs Czytelniczy i Medialny

"Supeer Głowy 2008"

20 listopada 2008

Współczesne media stają się dla uczniów, którzy są najczęstszymi bywalcami bibliotek publicznych, źródłem informacji oraz bazą i inspiracją dla ich wszechstronnej aktywności a także do samodzielnego uczenia się. Przy ich pomocy młodzież może świadomie korzystać z bogatej oferty medialnej, odchodząc od wiedzy encyklopedycznej na rzecz świadomego wyszukiwania informacji oraz jej praktycznego wykorzystywania.

Dlatego niezmiernie ważne jest pokazanie młodym czytelnikom dobrodziejstw, ale i zagrożeń płynących ze świata mediów. Istotną rolę w tym zakresie ma spełniać edukacja czytelnicza i  medialna, w  którą włączyły się również biblioteki publiczne powiatu lipskiego.

Efektem współpracy bibliotekarzy bibliotek publicznych oraz nauczycieli gimnazjów jest Powiatowy Konkurs Czytelniczy i Medialny o   miano Supeer Głowy.

Gospodarzem tegorocznej edycji konkursu była Gminna Biblioteka Publiczna w  Siennie (zarazem zdobywczyni I  miejsca w  2007  roku). Konkurs był wyrazem wspaniałej zabawy poprzez naukę pięcioosobowych drużyn reprezentujących gimnazja w  Ciepielowie, Lipsku, Rzeczniowie i  Siennie. Młodzież zaprezentowała bardzo wysoki poziom wiedzy i  umiejętności wyszukiwania informacji z  różnych źródeł. Praktyczne umiejętności jakimi musieli wykazać się młodzi uczestnicy konkursu szły w  parze z  bardzo dobrymi prezentacjami multimedialnymi dotyczącymi swoich szkół i  klas. Młodzież rywalizując ze  sobą potrafiła się bardzo dobrze zintegrować, do czego przyczyniło się być może prowadzenie konkursu przez licealistkę z  Sienna Magdalenę  Zarzycką.
      Prowadząca ze  znaczną wprawą i   werwą umiała zachęcić do rozwiązywania kolejnych zadań bez odrobiny napięcia i  stresu. Komisja konkursowa w  składzie: Krzysztof  Furmanek -przewodniczący, Bożena  Giemza, Renata  Gołębiowksa-Ambrozik, Jolanta  Wlazłowska oraz Sebastian  Bajon mieli nie lada dylemat w  ocenie drużyn. Zwycięzcę wyłoniła średnia z sumy punktacji każdego jurora. Nie obyło się bez dogrywki, w  której wzięły udział drużyny walczące o  trzecie miejsce: z  Lipska i  Sienna.

W rezultacie zwyciężyła drużyna z Rzeczniowa w składzie: Katarzyna  Kaczor, Joanna  Barszcz, Katarzyna  Wójcik, Ewelina  Wojtas i   Ewelina Łata. Drugie miejsce po raz kolejny zajęła młodzież z  Ciepielowa, którą reprezentowały: Natalia  Bańcerowska, Anna  Mordak, Angelika   Siadaczka, Olga  Wężykowska, Klaudia  Karasińska. Trzecie miejsce przypadło w  udziale grupie z  Lipska w  składzie: Bartłomiej   Pastuszka, Dominika   Kaczor, Mariusz Moskwa, Błażej  Wójtowicz, Dorian  Dąbrowski. A  nasi gospodarze z  Sienna: Paweł   Sieczka, Agnieszka  Kurek, Paulina  Tracz, Karolina  Wawrzak, Marlena  Pastuszka okazali się profesjonalni do  końca. Dali przecież (nie bez walki!) wygrać innym. W   przerwie obrad jury uczestnicy konkursu i  zaproszeni goście mogli posłuchać programu słowno -  muzycznego "Bądź z  nas dumny Patronie, jak my jesteśmy z  Ciebie" w   wykonaniu młodzieży z   LO   w    Siennie pod kierunkiem Marzeny   Czerwonki.

Obok wyrównanej walki drużyn i  strawy duchowej gospodyni imprezy dyrektor Wioletta  Polak przygotowała słodki poczęstunek dla wszystkich uczestników i  gości.

Nagrody w  konkursie ufundowano ze  środków Gminnej Biblioteki Publicznej
w  Siennie, Gminnej i  Powiatowej Biblioteki Publicznej w  Rzeczniowie (na  realizację zadań biblioteki powiatowej) oraz ze środków Polskiej Fundacji Dzieci i  Młodzieży w ramach projektu "Biblioteka - Centrum Informacji Lokalnej" realizowanego przez rzeczniowską książnicę.

Co udało nam się osiągnąć poprzez organizowanie tego konkursu:
· pogłębianie postawy miłośnika książki;
· przygotowanie do budowania i wykorzystywania warsztatu jego pracy intelektualnej;
· kształtowanie postawy klienta rynku wydawniczego, konsumenta usług księgarskich;
· umiejętność korzystania z katalogów multimedialnych w wyszukiwaniu potrzebnych źródeł informacji;
· doskonalenie umiejętności docierania do informacji i samokształcenia;
· kształtowanie umiejętności racjonalnego czytania, włączania lektury do własnego warsztatu pracy umysłowej, przetwarzania informacji;
· zapoznanie z ofertą prasową: czasopismo młodzieżowe i specjalne;
· umiejętność skutecznego wykorzystywania warsztatu informacyjnego biblioteki.