Spotkania autorskie

Tygodnia Czytania Dzieciom

zbiegł się ze  świętem Dzieci

1 czerwca

VIII OTCD rozpoczął się w  Grabowcu od  spotkania czytelniczego z  Zenonem Gierałą. Autor najnowszego zbioru zatytułowanego: „Opowieści przydrożnych kapliczek” jako świetny gawędziarz bawił zebranych historiami związanymi ze  zwyczajami, obrzędami oraz dniem codziennym i  świątecznym ziemi radomskiej.

Autor nawiązał również do  najnowszej książki, w  której znalazła się też opowieść zatytułowana „Borowiki św.  Piotra” dotycząca figury św.  Piotra znajdującej się nieopodal cmentarnego muru- przy wjeździe do  Grabowca, od  strony Sienna.

Wszystkich zainteresowanych tą i innymi opowieściami zachęcamy do wypożyczenia najnowszej książki Zenona  Gierały dostępnej w  naszych bibliotekach (Rzeczniowie, Grabowcu i  Pasztowej  Woli)..

Spotkanie z Zenonem Gierałą w Rzeczniowie

Spotkanie z Zenonem Gierałą

12 maja 2009 r

Jest mi niezmiernie miło, że to właśnie baśnie i  legendy ziemi radomskiej znalazły się w  kręgu Waszego zainteresowania  - powiedział tytułem wstępu regionalista, niestrudzony zbieracz legendarnych opowieści związanych z  życiem, historią i  kulturą naszego regionu -  Zenon  Gierała.

Czytelnicy z zainteresowaniem słuchali opowieści o  Mistrzu Twardowskim oraz legendach związanych z  naszymi najbliższymi okolicami: Iłżą, Radomiem, Kozieniacami oraz o  przydrożnych kapliczkach, znajdujących się w  regionie radomskim. Zenon  Gierała od  dawna jest zainteresowany historią przydrożnych kapliczek. Już w  maju na  rynku wydawniczym znajdzie się  najnowsza książka autora: "Opowieści przydrożnych Kapliczek".

Nasi czytelnicy mieli niewątpliwą "frajdę "posłuchać o   życiu Romów -  następnej pasji poznawczej naszego gościa. Niektórzy skorzystali nawet z  wróżb dotyczących swojej przyszłości.

Młodzież wzięła udział w  mini- konkursie dotyczącym znajomości baśni i  legend, a  za  interesujące spotkanie podziękowała brawami. Pisarz 1  czerwca będzie na  spotkaniu czytelniczym organizowanym dla czytelników Filii Bibliotecznej w  Grabowcu. Już teraz serdecznie na nie zapraszamy.

„Warto było”

6 kwietnia 2009  roku gościem naszej Biblioteki był pisarz - Paweł  Beręsewicz - autor wierszy, opowiadań i  powieści dla dzieci, a  także tłumacz oraz współautor słowników: polsko- angielskiego i  angielsko- polskiego.

W trakcie spotkania autor zachęcał do  zabaw literacko - językowych, w  tym tłumaczeń "z  Grześkowego" oraz do  pracy nad wyborem dalszego ciągu opowiadania- "wprawki" literackiej dla młodych czytelników.

Uczestnicy spotkania w  drodze głosowania wybrali zakończenie opowieści o  Jadzi i   Kubie oraz nadali mu swój tytuł - „Warto było”. Czytelnicy stwierdzili również, że  warto było spotkać się oko w  oko z  Pawłem  Beręsewiczem.

Autor od kilku lat współpracuje z  krakowskim wydawnictwem „Skrzat”. Nakładem tego wydawnictwa ukazały się  miedzy innymi takie książki autora jak: Lalki  Dorotki i Wieści domowe, wierszowana bajka Akcja ratunkowa, zbiory opowiadań Co tam u Ciumków oraz powieść Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek. Najnowsze książki autora to:
       - Na przykład Małgośka;
       - Żeby nóżki chciały iść.

„Wszystko zaczyna się od marzeń”

3 czerwca 2009 r.

Marcin Palasz -  pisarz rodem z  Wrocławia zawitał do  Rzeczniowa i  spotkał się z  miejscowymi gimnazjalistami. Ten pełen humoru młody człowiek potrafił przez ponad godzinę wywoływać salwy śmiechu wśród zebranych uczestników.

Okazuje się, że  autor książek dla „ludzi młodych” czerpie pomysły prosto z życia. Być może spotkani tu  gimnazjaliści staną się wzorem dla nowych bohaterów kolejnych jego powieści.

Autor powiedział, że  jego pisarstwo to  dzieło przypadku. Przypadkowo jego młody kuzyn, który nie lubił czytać książek został zachęcony przez Pana  Marcina napisaną tylko dla niego książką. Opowieść, która miała byś straszna okazała się śmieszną, została odebrana bardzo pozytywnie przez młodego czytelnika.

Potem były inne przypadki, które sprawiły, że  ukazała się  drukiem pierwsza powieść. Pisarz debiutował w  2004 roku książką „Opowieści z  krainy potworów”. Oprócz pisarstwa, zawodowo związany był ze  światem reklamy.

Książki dla dzieci i  młodzieży Marcina  Pałasza

2008 - Wszystko zaczyna się od marzeń
      2008 - Bardzo Dzikie Historie
      2007 - Licencja na zakochanie
      2007 - Historia Złotego Promyczka
      2007 - Kosmiczna awantura
      2006 - Ptaś i Miaugosia
      2006 - Wakacje w wielkim mieście
      2005 - Heca nie z tej Ziemi
      2005 - Powrót do Krainy Potworów
      2004 - Straszyć nie jest łatwo
      2004 - Opowieści z Krainy Potworów

Pisarz żegnając zebranych na spotkaniu gimnazjalistów powiedział „do zobaczenia”, licząc na  to, że  jeszcze spotkamy się z nim w  Rzeczniowie.

My zaś czekamy na kolejne książki pisarza oraz na pierwszą powieść dla dorosłych, nad którą obecnie pisarz pracuje.

źródło informacji o autorze: www.wikipedia.org oraz na stronie Marcina Pałasza Słowa niosą uśmiech