26 sierpnia 2010 „Podróże kształcą”

Podróże kształcą

Dnia 26 sierpnia 2010 roku Gminna i  Powiatowa Biblioteka Publiczna w  Rzeczniowie zorganizowała wycieczkę edukacyjną mającą na  celu poznanie organizacji i  funkcjo­nowania Biblioteki Narodowej oraz Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Z  wyjazdu skorzy­stali bibliotekarze bibliotek publicznych z  powiatu lipskiego.
      Zwiedzanie rozpoczęłyśmy od Biblioteki Narodowej, gdzie bardzo serdecznie powitała nas pani Ewa  Bogusz – pracownik Informatorium. Zapoznała nas z ciekawszymi elementami historii tej narodowej placówki. Uzyskaliśmy interesujące informacje na  temat odkwaszania papieru i  następnie mogliśmy zobaczyć sposoby digitalizacji. Kolejno odwiedziłyśmy pracownię fotograficzną, gdzie utrwalane są  najcenniejsze skarby piśmiennicze  BN. Poznałyśmy pracę Czytelni Czasopism i Czytelni Ogólnej oraz Informatorium.
      Biblioteka Narodowa w wolnej Rzeczypospolitej została ustanowiona 24  lutego  1928 roku rozporządzeniem, z  mocą ustawy, podpisanym przez prezydenta Rzeczypospolitej Ignacego Mościckiego i  premiera Józefa Piłsudskiego. Biblioteka Narodowa to  centralna biblioteka państwową, ale  również archiwum polskiego piśmiennictwa, narodowa centrala bibliograficzna, instytucja naukowa i wydawnicza. Jest największą w kraju biblioteką naukową i  publiczną.
      Biblioteka nie wypożycza książek na zewnątrz. Czytelnik może skorzystać z  księgozbioru na  miejscu - w  czytelni, może też potrzebne partie materiału zawartego w  książce skserować.
      Kolejnym przystankiem w naszej wycieczce była Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, która różni się układem od naszych bibliotek publicznych. Mianowicie zbiory ułożone są dziedzinami według klasyfikacji Biblioteki Kongresu w  Waszyngtonie  (KBK). W  BUW dostępne są w  większości książki wydane od  1980 roku, z  zastosowaniem pewnych ograniczeń, oraz inne, wydane wcześniej, stanowiące kanon dla poszczególnych dyscyplin nauki. Do nich dołączono najczęściej wykorzystywane czasopisma (ułożone alfabetycznie na  początku każdej szerokiej dziedziny). Biblioteka zapewnia swobodny dostęp do części zbiorów – książek i czasopism, usytuowanych w otwartym magazynie z  miejscami do  pracy. Budynek zaskoczył nas nowoczesnością, jednak towarzyszyły nam liczne skojarzeniami, a  to  dzięki wykorzystaniu dużej ilości metalowych konstrukcji oraz koloru szarego. Jednak myślę, że  każdy kto trafi do  tej biblioteki będzie w  jakimś stopniu zauroczony jej nowoczesnością i  otoczeniem.
      W centralnej części biblioteki zaraz za  ogromnymi kolumnami znajduje się sala z  katalogami komputerowymi i  kartkowymi. W  tym ostatnim można znaleźć opisy z  początków istnienia biblioteki czyli z  roku  1918. Czytelnikom służą swą pomocą bibliotekarze –  specjaliści dziedzinowi. To  do  nich powinni kierować swe zapytania czytelnicy. Potem kolejno odwiedziłyśmy Czytelnię Czasopism Bieżących i  Mikroform oraz z  zainteresowaniem obserwowaliśmy czytelników pracujących, czytających w  różnych miejscach biblioteki.
      Oczywiście nasz pobyt musiał zakończyć się zwiedzaniem ogrodu znajdującego się na  dachu tej instytucji, który mimo chłodnego dnia gościł licznych zwiedzających.
      Wycieczka ta  była elementem otwarcia się na nowy wizerunek naszych publicznych bibliotek oraz szukaniem inspiracji. Mam nadzieję, że  każda uczestniczka tego specyficznego spotkania bibliotekarzy powiatu lipskiego wróciła do  swojej placówki wzbogacona nowymi doświadczeniami i  inspiracjami.
      Dla mnie inspiracją jest ten cytat, który jest przetłumaczonym tekstem arabskim umieszczonym na  tablicy z  fasady „kulturowej” (zewnętrzna strona budynku  BUW): „Książka jest nauczycielem, który cię nie zawiedzie, gdy go  potrzebujesz, który nie odwróci się od ciebie, gdy przestaniesz mu płacić. Gdy inni się od ciebie odsuną, ona zostanie z tobą; jeśli powieją nieprzyjazne wiatry, nie odwróci się od ciebie. Jeżeli się z nią zwiążesz w jakikolwiek sposób, obejdziesz się bez innych rzeczy, a samotność nie skusi cię do zadawania się ze złym towarzystwem…” (źródło: http://www.buw.uw.edu.pl ).