Szkolenia dla Bibliotekarzy powiatu lipskiego.

„Katalogowanie w formacie Marc21 w systemie Mak4.3a.”

9 grudnia 2008  roku w  naszej bibliotece odbyło się szkolenie dla Bibliotekarzy: „Katalogowanie w  formacie Marc21 w systemie Mak4. 3a”. W  szkoleniu wzięło udział 4  bibliotekarzy z  naszych bibliotek oraz 4  bibliotekarzy z  zaprzyjaźnionej MGBP w  Iłży.

Formą szkoleń były wykłady +  prezentacja, ćwiczenia praktyczne -  według materiałów szkoleniowych, które otrzymała każda uczestniczka.

Szkolenie miało na  celu, zarówno przekazanie uczestnikom wiedzy na temat wprowadzania, pobierania gotowych opisów, modyfikacji, archiwizacji i  zakładania nowej bazy, jak również szczególnie przydatne będzie tym bibliotekom, które zaczynają tworzyć bazę własnej biblioteki w  systemie Mak4. 3a.

W Gminnej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Rzeczniowie, pełniącej i realizującej zadania biblioteki powiatowej, odbyły się trzy szkolenia dla bibliotekarzy powiatu lipskiego.

Tematy szkoleń to: „MS Word-podstawy pracy z edytorem tekstu”, „Poczta elektroniczna. Wyszukiwanie informacji w Internecie”, „Katalogowanie w formacie MARC 21”.

Przeprowadzone szkolenia miały na celu, przekazanie uczestnikom wiedzy na temat podstaw edycji tekstu w MS Word, nabycie umiejętności komunikacji z innymi użytkownikami sieci Internet, zdobycie praktycznych umiejętności posługiwania się pocztą elektroniczną, wskazanie możliwości wykorzystania Internetu w pracy bibliotecznej.

Z uwagi na to, iż wszystkie biblioteki publiczne mają program biblioteczny MAK 4.3a, niezbędne było również szkolenie z zakresu katalogowania i opracowywania dokumentów w formacie MARC 21.

Formą szkoleń były wykłady (prowadzone w formie komputerowych prezentacji z wykorzystaniem projektora multimedialnego), prezentacje i ćwiczenia praktyczne – według materiałów szkoleniowych, które otrzymała każda uczestniczka. Szkolenie prowadziła Marzena Wójcik – instruktor GiPBP w Rzeczniowie

Załączniki: