V edycja programu „Biblioteka – Centrum Informacji Lokalnej”

będzie ostatnią edycją organizowaną przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży.

W  tym roku przebiegać będzie po hasłem:  „Co jest grane- Przewodnik kulturalny”.

Wzorując się na You can dance  młodzież pragnie poszerzyć swe umiejętności taneczne, natomiast Biblioteka poprzez różnorodne działania chce przyciągnąć nowych użytkowników.

Uczestnikom projektu proponujemy przygotowanie do odbioru  różnorodnych form kultury poprzez:

- Cykl spotkań, które łączą „POROZMAWIAJMY INACZEJ”:

·        Klub Seniora w naszym CIL-u. (Zainteresowanie seniorów działaniami w CIL, zachęcenie do spotkań z książką  oraz prowokacja do dyskusji z młodymi)

·       Spotkanie z Wójtem Gminy, przewodniczącym Rady Gminy oraz z przewodniczącą Komisji ds. Kultury. (Nasze potrzeby, sukcesy i porażki. Zapraszamy młodzieżowe drużyny OSP.)

- Warsztaty: „Przewodnik kulturalny”

·        Jak przygotować i zaprezentować wypowiedź  na dowolny temat. Sztuka autoprezentacji. (Wiedza i umiejętności przekazane przez prowadzących warsztaty posłuży do prawidłowej pracy grup ,a w przyszłości pomogą w różnych prezentacjach słownych.)

·        ASP-„Ambitna Szkoła Plakatu” (Warsztaty w ASP przygotują  uczestników do konkursu na plakat pod hasłem:  ”Czy jesteś już w sieci, czyli o pułapkach konsumeryzmu”)

- Cykl wycieczek tematycznych- wyjazdy do muzeów, teatru, wyjścia do kina, a przez to przygotowanie uczestników projektu do odbioru różnorodnych tekstów kultury.

- Konkurs na plakat pod hasłem:  ”Czy jesteś już w sieci, czyli o pułapkach konsumeryzmu”

- Co jest grane- Kurs tańca

- Piątkowy Młodzieżowy Seans Filmowy

- Ciekawe spotkania w CIL

- Spotkanie autorskie z Anną Onichimowską  lub A. Sapkowskim (szersze zainteresowanie literaturą młodzieżowa poprzez bezpośredni kontakt z pisarzem).

- „Mamy już pięć lat” -uroczyste zakończenie V edycji CIL.

Przy realizacji projektu pracować będzie młodzież, która zaproponowała tematykę spotkań i zajęć, będzie uczestniczyła w przygotowywaniu zaproszeń, plakatów oraz pomagała podczas zajęć z młodszymi uczestnikami projektu.

Dorośli wolontariusze,  stażyści biblioteki, którzy na co dzień pomagają w pracy informacyjnej CIL. W razie potrzeby pomagają w wyszukiwaniu informacji w Internecie, zakładają pocztę elektroniczną, pomagają w kserowaniu, skanowaniu dokumentów. Zbierają informacje do gazetki CIL, którą samodzielnie wydają.

A także etatowi pracownicy biblioteki koordynujący  całość działań CIL.

Władze natomiast włączają się do działań CIL poprzez uczestnictwo w komisjach konkursowych, w podsumowaniach poszczególnych etapów.

Ponieważ jest to ostatnia edycja organizowana przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży, chciałybyśmy aby  Funkcjonowanie Centrum Informacji Lokalnej zostało wpisane do statutowej działalności biblioteki. Jeżeli chodzi o dofinansowanie dalszej działalności CIL to liczymy na włączenie  naszego Centrum w planowane do realizacji projekty pro społeczne dotowane z UE.

Marzena Wójcik – GiPBP  w Rzeczniowie