Anna Onichimowska - Zaproszenie

Urodzona 28 stycznia 1952 w Warszawie, poetka, prozaik, autorka książek dla dzieci i młodzieży, przewodnicząca polskiej sekcji IBBY (International Board on Books for Young People), a także członek Kapituły Konkursu.
   Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. Za pracę magisterską pt.  „Świat dzieci a świat dorosłych w powieściach Janusza Korczaka” otrzymała nagrodę w konkursie na prace naukowe o twórczości dla dzieci na III Biennale Sztuki dla Dziecka w Poznaniu w 1977. Główne teksy tej pracy wydrukowano w zbiorze Sztuka dla dzieci szkolnych. W twórczości literackiej Onichimowska debiutowała w 1976 wierszami dla dorosłych, zamieszczonymi na łamach sztandaru Młodych, a następnie Kultury. Współpracuje z Polskim Radiem, jest autorką wielu słuchowisk dla Teatru Radiowego, pracuje jako redaktor. Dla dzieci wydała: zbiór wierszy „Gdybym miał konia”, 1980, „Skąd się wzięło jabłko”, 1980 - krótkie opowiadanie dla młodszych dzieci, opowiadające na tytułowe pytanie na przykładzie opowieści o dziewczynce, która z ojcem sadzi jabłonkę.
   Za książkę „Dobry potwór nie jest zły” otrzymała w 1996 roku Literacką Nagrodę im. K. Makuszyńskiego dla najlepszej książki dla dzieci roku 1995.
Zobacz stronę wykonaną przez
fanów p. Anny Onichimowskiej lub nowsza strona.

"Z a p r a s z a m y"

Krystyna Wójtowicz – GiPBP w Rzeczniowie