W 2012 r. Gminna i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Rzeczniowie oraz Filie Biblioteczne w Pasztowej Woli i Grabowcu zgłosiły  projekt  „Odkryj w sobie moc i talent”  do konkursu grantowego „Aktywna Biblioteka” prowadzonego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Po pozytywnej ocenie projektu otrzymaliśmy dotację na jego realizację. Realizowany od lutego  projekt adresowany jest do dzieci  najmłodszych, produktem docelowym zaś jest przygotowanie trzech przedstawień teatrzyków kukiełkowych.

Co udało nam się zrobić dotychczas?

Utworzyliśmy trzy grupy, które prowadziły gorączkowe przygotowania do swoich przedstawień.

Grupa I- Gminna i Powiatowa Biblioteka w Rzeczniowie- 8 osób

Grupa II- Filia w Pasztowej Woli – 7 osób

Grupa III – Filia w Grabowcu- 5 osób

• Przedtem jednak uczestnicy dokonali wyboru nazw, loga teatrzyków.
  • Założono profil  profile projektu  na fb
  • Ogłoszenie konkursu na plakaty dla tychże teatrzyków.
  • Trzy grupy zadaniowe dobrały sobie repertuar, przygotowały scenariusze do przedstawień. Odbywały się warsztaty głosu, czytania i dykcji.

• Uczestnicy projektu w Filii Bibliotecznej w Pasztowej Woli stworzyli grupę „Dziecięcy Klub Książki”. Podczas spotkań tego Klubu bibliotekarka Pani Stanisława Makowska oraz zaproszeni do współpracy nauczycielami m.in. Pani Marianna Cukierska oraz Elżbieta Pryciak prowadziły głośne czytanie wybranych przez dzieci książek. Wybrane pozycje z literatury pięknej dla najmłodszych były pretekstem do rozmów z najmłodszymi czytelnikami na tematy poruszane w tych książkach.
  • W kwietniu wszyscy uczestnicy wyjechali na warsztaty  wykonywania lalek w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Wyjazd ten stał się inspiracją do dalszych działań.
  •  Po tych warsztatach odbyły się kolejne zwane fabryką lalek z udziałem krawcowej Pani Elżbiety Lewandowskiej, na której powstały pierwsze lalki do naszych przedstawień.
  •  W ramach projektu uczestnicy spotkali się z pisarzami: Andrzejem Grabowskim oraz Ewą Chotomską legendarnymi twórcami „Tik- Taka”.

Mogli popróbować  swoich sił z lalkami przywiezionymi przez Pana Andrzeja Grabowskiego, natomiast Pani Ewa Chotomska udzieliła „swoistej lekcji” tworzenia rymów.

Premierowe spotkania teatrzyków odbyły się  w dniach:

• 3 czerwca 2013 r. - przedstawienie Teatrzyku Pinokio pt. „Jaś i Małgosia”
  • 5 czerwca 2013r. – przestawienie Teatrzyku Pegaz pt. „Szewczyk Dratewka”
  • 6 czerwca 2013r. – przestawienie grupy projektowej z Filii Bibliotecznej
    w Grabowcu pt. „Piesek Łatek i przyjaciele”.
  • 7 czerwca 2013r. – przestawienie Teatrzyku Pegaz pt. „Szewczyk Dratewka” dla przedszkolaków w Pawliczce.

W dniu 11 czerwca uczestnicy projektu wzięli udział we wspólnym wyjeździe do Teatru im.H.Ch. Andersena na przedstawienie „Latający kufer”.