Onichimowska Anna - Spotkanie autorskie

SPOTKANIE Z ANNĄ ONICHIMOWSKĄ
15 PAŹDZIERNIKA 2008

W dniu 15 października 2008 r. w Gminnej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Rzeczniowie oraz w Gminnej Bibliotece Publicznej w Siennie odbyło się spotkanie z Anną Onichimowską.

Anna Onichimowska spotkanie w Rzeczniowie

Anna Onichimowska jest autorką książek dla dzieci i młodzieży, wielu sztuk teatralnych, telewizyjnych i radiowych, laureatką licznych prestiżowych nagród krajowych i międzynarodowych. Wśród młodzieży znana jako autorka bestsellerowej powieści „Hera, moja miłość”(2002) i jej kontynuacji „Lot komety” oraz czterotomowego z cyklu, który rozpoczyna książka „Samotne wyspy i storczyk”.

Anna Onichimowska spotkanie w Rzeczniowie

Książki Anny Onichimowskiej mówią o ważnych dla każdego człowieka sprawach: o akceptacji siebie, tolerancji, bliskości, strachu, a także o samotności. Podczas spotkania autorka opowiedziała zgromadzonym w sali bibliotecznej słuchaczom o swoim życiu, książkach oraz podróżach. Przyznała, że żyje z pisania, a zgromadzone pieniądze skrupulatnie odkłada na kupkę by po jakimś czasie po raz kolejny móc udać się w jakiś niezwykły zakątek świata. A odwiedziła już m.in. Finlandię, Szwecję, Grecję, Belgię, Włochy… Prościej byłoby wymienić miejsca, których autorka nie zdążyła jeszcze zobaczyć.

Anna Onichimowska spotkanie w Rzeczniowie

Młodzież miała niepowtarzalną okazję do zadawania pytań dotyczących twórczości oraz życia prywatnego autorki. Można było również usłyszeć fragment ostatniej, polecanej przez autorkę książki „ Dziesięć stron świata” w jej wykonaniu. Po godzinnym spotkaniu poetka dokonała wpisu do Kroniki Biblioteki oraz rozdała autografy.

Anna Onichimowska spotkanie w Rzeczniowie

Nowa książka znanej polskiej pisarki Anny Onichimowskiej, autorki m.in. bestsellerowej powieści dla nastolatków „Hera, moja miłość”. W dziesięciu historiach autorka przedstawia losy piętnastolatków żyjących w różnych miejscach na świecie: w Indiach, w Kolumbii, na Białorusi, w Finlandii czy Japonii. Ethan, Anla, Cesaria, Madżid to bohaterowie poszczególnych historii. Każdy z nich ma inne marzenia, przeżywa problemy wynikające ze statusu społecznego, wyznania, kultury kraju, w którym się urodził, sytuacji materialnej. To ważna książka dla polskich nastolatków, gdyż uwrażliwia czytelników na los "innego", jest inspiracją do spojrzenia na siebie z szerszej perspektywy. Uczy otwartości, tolerancji i wzajemnego szacunku w tej globalnej wiosce, którą jest współczesny świat. W zbiorze nie zabrakło także wątku polskiego, akcja jednego z opowiadań toczy się w Warszawie.

We wstępie tej książki autorka pisze: <<to, jacy jesteśmy, zależy w dużej mierze od tego, gdzie przyszliśmy na świat. Możemy się zgadzać na rzeczywistość lub z nią walczyć, możemy powielać losy naszego środowiska lub próbować wydostać się z niego… Powtarzajcie sobie zawsze w chwilach zwątpienia: „mogę, jeśli myślę, że mogę”>>

Anna Onichimowska spotkanie w Rzeczniowie

W naszej bibliotece dostępne są następujące tytuły książek Anny Onichimowskiej:

„Tam gdzie wiedźma leci w piaskowej zamieci”
        „Samotne wyspy i storczyk”
        „Żegnaj na zawsze”
        „Daleko czy blisko”
        „Trudne powroty”
        „Hera moja miłość”
        „Lot komety”
        „Duch starej kamienicy”
        „Bliscy znajomi”