Tydzień Bibliotek

TYDZIEŃ BIBLIOTEK 5 - 11 maja 2008 r.

pod hasłem
„Biblioteka miejscem spotkań”   


 

Szanowne Koleżanki,
Szanowni Koledzy,

Kontynuując dobre tradycje popularyzacji działalności bibliotek, umacniania rangi zawodu bibliotekarza w świadomości społecznej, ogłaszamy kolejną, piątą już edycję ogólnopolskiego programu TYDZIEŃ BIBLIOTEK. Pragniemy w ten sposób utrwalić cenione w środowisku bibliotekarskim przedsięwzięcie, dające okazję zaprezentowania bibliotekom nowych inicjatyw służących doskonaleniu obsługi czytelników i realizacji zaszczytnej misji upowszechniania kultury.

W 2008 r. TYDZIEŃ BIBLIOTEK odbywać się będzie w dniach 5-11 maja, pod hasłem „Biblioteka miejscem spotkań”. Wybór hasła umożliwia popularyzację różnych form pozyskiwania czytelników przez biblioteki. Współczesna biblioteka pełni bowiem nie tylko tradycyjnie przypisywane jej funkcje gromadzenia, opracowania i udostępniania zbiorów, ale coraz częściej jest miejscem prezentacji twórczości artystycznej, edukacji, doradztwa, rozwoju zainteresowań, czyli przyjaznym miejscem spotkań różnych osób, niekoniecznie czytelników. W dobie coraz częstszego przyswajania treści utworów drogą elektroniczną, bardzo ważne staje się pielęgnowanie i upowszechnianie form działalności książnic, które umożliwiają bezpośredni kontakt człowieka z człowiekiem.

Biblioteki, szczególnie publiczne, wypracowały różne formy „przywiązania” czytelników do bibliotek, z których oni korzystają. Dotychczas celem tych działań było jednak upowszechnianie czytelnictwa, pojętego niejednokrotnie jako reklama swoich zbiorów. Elektroniczne formy nośników treści, łatwość ich przeszukiwania i udostępniania stwarzają konieczność innego akcentowania pobytu czytelnika w bibliotece. Bezpośrednia wymiana wrażeń i poglądów, nie poprzez oglądanie dyskusji w audycjach telewizyjnych, czy nawet anonimowo na forum internetowym, przywraca cenny kontakt człowieka z człowiekiem w interesującej interakcji.

Tegoroczne hasło jest na tyle ogólne, że stwarza okazję prezentacji szerokiej gamy działań promujących dorobek intelektualny, artystyczny społeczności lokalnych. Czytelnicy z różnych grup wiekowych, korzystając z biblioteki mogą spotkać się bezpośrednio nie tylko z ulubionymi, ale inowymi autorami książek, obejrzeć nowe kierunki w sztuce (wystawy, filmy), poznać interesujące osobowości ze świata nauki, kultury, polityki, sportu itp.

Kierując te słowa do Koleżanek i Kolegów mamy w pamięci ogromne zaangażowanie środowiska bibliotekarskiego w realizację TYGODNIA BIBLIOTEK w latach ubiegłych. Tym razem również zwracamy się z gorącym apelem o skuteczne wsparcie wszelkich inicjatyw służących ukazywaniu rangi bibliotek i naszego zawodu, pielęgnujących i upowszechniających bezpośrednie relacje bibliotekarza z czytelnikiem i ich wpływ na rozwój życia umysłowego i kulturalnego społeczności lokalnych.

Jak pokazują ubiegłe lata, mamy w tej mierze znaczące doświadczenia. Wykorzystajmy je wzbogacając TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2008 o nowe przedsięwzięcia, nowe pomysły i koncepcje programowe zyskujące środowiskową aprobatę.

Popularyzujmy nasz dorobek współpracując jak dotychczas, z lokalną prasą, radiem, telewizją. Niech temu celowi służą strony internetowe, wywiady, artykuły w czasopismach branżowych. Zadbajmy, aby w przedsięwzięcie włączone zostały lokalne władze, szkoły, instytucje kultury.

Podobnie jak poprzednio, również w tym roku Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich ogłasza dwa konkursy:

  1. Konkurs na Najlepszy Program TYGODNIA BIBLIOTEK 2008. Laureaci zostaną nagrodzeni sprzętem elektronicznym oraz cennymi pozycjami książkowymi. Szczegółowe warunki konkursu zostaną ogłoszone wkrótce na naszej stronie internetowej.
  2. Konkurs na okolicznościowy plakat, związany tematycznie z przewodnim hasłem TYGODNIA. Termin zgłaszania projektów na plakat mija 21 marca 2008 r. Projekty należy nadsyłać na adres Biura ZG SBP najlepiej w formie plików JPG. Dopuszczamy możliwość przysyłania projektów wykonanych odręcznie na papierze.

Zachęcamy wszystkich do czynnego udziału w naszym wspólnym przedsięwzięciu.

Elżbieta Stefańczyk
Przewodnicząca
Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

 

Regulamin Konkursu
Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich na najlepszy program działań promocyjnych w ramach ogólnopolskiego „Tygodnia Bibliotek”


 „Tydzień Bibliotek” jest ogólnopolskim przedsięwzięciem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, którego celem jest:

- popularyzacja wiedzy o roli bibliotek i ośrodków informacji w systemie kultury, edukacji, nauki i gospodarki, a także o ich znaczeniu dla poprawy jakości życia i utrwalania pozytywnych wzorców społecznych
- podnoszenie prestiżu bibliotek i zawodu bibliotekarza w świadomości społecznej
- promocja czytelnictwa i zainteresowania książką oraz nowymi mediami komunikacji społecznej w szerokich kręgach polskiego społeczeństwa
- upowszechnianie w społeczeństwie świadomości o znaczeniu wiedzy i informacji oraz swobodnego dostępu do nich poprzez biblioteki i ośrodki informacji

  1. Organizatorem konkursu jest Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich z siedzibą w Warszawie, adres al. Niepodległości 213, 02-086 Warszawa, tel. (022) 825-83-74, (022) 608-28-24, fax (022) 825-53-49, e-mail biurozgsbp@wp.plbiurozgsbp@wp.pl
  2. „Tydzień Bibliotek” odbywa się każdego roku w pierwszej połowie maja.
  3. Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich ogłasza hasło i założenia programowe „Tygodnia Bibliotek” do końca stycznia danego roku.
  4. Adresatami konkursu są:
    -  biblioteki i ośrodki informacji wszystkich rodzajów działające na terenie Rzeczypospolitej Polskiej finansowane ze środków publicznych i/lub prywatnych (biblioteki publiczne każdego szczebla samodzielne lub będące częścią innych instytucji kultury, szkolne, pedagogiczne, wyższych uczelni, naukowe, fachowe, specjalne, inne).
    Programy mogą być realizowane przez pojedyncze biblioteki lub wspólnie z innymi bibliotekami gminy/miasta/regionu na zasadach partnerskich
    Inne rodzaje instytucji (organizacje pozarządowe, domy kultury nieprowadzące biblioteki publicznej, samorządy lokalne, inne) mogą brać udział w programie realizowanym przez bibliotekę jako instytucje wspierające.
  5. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest przekazanie do Biura ZG SBP dokumentacji z realizacji programu w terminie do 15 czerwca danego roku.
  6. Dokumentacja z realizacji programu „Tydzień Bibliotek”, przygotowana na papierze lub w formie zapisu elektronicznego, powinna zawierać następujące informacje:

- nazwa i adres biblioteki
- ogólna krótka ( nie więcej niż 1 str. A4) charakterystyka biblioteki, czytelników i
otoczenia, które obsługuje (w przypadku bibliotek publicznych: liczba mieszkańców, liczba czytelników na 100 mieszkańców, liczba zakupów książek na 100 mieszkańców, liczba wypożyczeń na 100 mieszkańców; w przypadku bibliotek szkolnych, bibliotek szkół wyższych, innych, odpowiednio dane charakteryzujące zasięg czytelniczy biblioteki)
- ogólna charakterystyka realizowanego programu ( nie więcej niż 1 str. A4)
- wykaz imprez realizowanych w ramach programu  (dla każdej imprezy należy podać
następujące informacje: nazwa imprezy, grupa docelowych odbiorców, data, forma, miejsce, zasięg imprezy, liczba uczestników, ew. ogólna charakterystyka imprezy; informacje o sponsorach, patronacie, partnerach oraz o formach promocji mogą być podane osobno dla każdej imprezy lub zbiorczo dla całego programu) nie więcej niż 4 str. A4 i 10 zdjęć dla jednej imprezy
- informacja o sponsorach, patronacie, partnerach oraz formach promocji zbiorczo dla wszystkich imprez organizowanych w ramach „Tygodnia Bibliotek”
- spodziewane pozytywne długofalowe efekty programu „Tygodnia Bibliotek” na
 poprawę wizerunku biblioteki (nie więcej niż 1 str. A4)

  1. Przewodnicząca Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich powołuje
    Komisję Konkursową do oceny realizacji nadesłanych programów.
  2. Kryteria oceny realizacji programu przez Komisję Konkursową:

- oryginalność, różnorodność, liczba i jakość imprez
- zgodność z hasłem i założeniami programowymi „Tygodnia Bibliotek” w danym roku
- liczebność i różnorodność uczestników imprez (oceniana odpowiednio do zasięgu  czytelniczego biblioteki)
- zaangażowanie innych środowisk (partnerzy, sponsorzy, współorganizatorzy)
- zaangażowanie lokalnych struktur SBP
- formy promocji „Tygodnia Bibliotek” realizowane przez bibliotekę (oryginalność i skuteczność form: np. ulotki, plakaty, animacje, e-maile, strona www, bezpośrednie kontakty, itp.) (Opis wzbogacony fotografiami – nie więcej niż 4 str. A4 - bez przykładowych materiałów)
- opis udziału lokalnych mediów w promocji „Tygodnia Bibliotek” (maksymalnie do 10 wycinków prasowych)

  1. Komisja Konkursowa ogłasza wyniki konkursu nie później niż do 15 lipca danego roku.
  2. Przewodnicząca ZG SBP ustala termin i miejsce rozdania nagród laureatom.
  3. Biblioteka uczestnicząca w konkursie wyraża zgodę na przetwarzanie jej danych adresowych dla celów przeprowadzenia konkursu. Powyższe obejmuje w szczególności  zgodę na publikację nazwy i adresu biblioteki oraz nazwisk osób kierujących biblioteką i innych związanych z realizacją programu „Tydzień Bibliotek”.

Warszawa, 14 marca 2008 r.

Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

 

 

Zdjęcia ze spotkań w ramach "Tygodnia Bibliotek":


Tydzdzień bibliotek
 

Tydzdzień bibliotek


Tydzdzień bibliotek