Atrakcje z Nocy Bibliotek przeniesione ....

Niestety nie uda nam się zrealizować Nocy w Bibliotece zaplanowanej na 2 czerwca ( z powodu zgłoszenia się zbyt małej liczby osób). Atrakcje tej nocy zostały po części zrealizowane 1 czerwca .

Tego dnia zaproponowaliśmy grupie 32 osób udział w grze terenowej zatytułowanej „Tajemnice Korduli”. Były zadania szyfrowe, odszukiwanie elementów potrzebnych do odczytania haseł, były też zagadki związane z Katarzyną Skarszewską i Kordulą Małachowską. W teren wyruszyło sześć drużyn, którymi opiekowali się bibliotekarze i nauczyciele,( którym serdecznie dziękujemy za pomoc).

Uczestnicy zmierzyli się z takimi zadaniami jak odczytanie nazwy herbu fundatorki kościoła w Rzeczniowie, mieli za zadanie przeprowadzenie sondy na temat krzyży karawakowych, mostów w Rzeczniowie oraz starych kuźni. I tu pomocni okazali się napotkani mieszkańcy, którzy potrafili podzielić się z młodzieżą swoją wiedzą na ten temat. Ponadto jedno zadań dotyczyło elementów architektury kościoła i jego otoczenia.

Były też zadania związane z poszukiwaniem symboli związanych z życiem społeczno- kulturalnym, gospodarczym i rolniczym naszej gminy. Uczestnicy gry byli z siebie bardzo zadowoleni. Wszyscy byli wygranymi, ponieważ mieli okazję uczyć się poprzez zabawę. Wręczono nagrody książkowe, okazjonalne słodkości ,( bo to był przecież Dzień Dziecka) i podsumowano grę.

Po zakończeniu gry i zjedzeniu przygotowanych kiełbasek z grilla młodzież udała się do Kina za Rogiem, gdzie biblioteka udostępniła przekazany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej film „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai: Stella Nostra” (reż. P. Klange i W. Soderlund). Film jest najnowszą ekranizacją jednego z tomów znanej serii książek dla dzieci, zdobywcy nagrody publiczności na 3. festiwalu Kino Dzieci. Nie ma ograniczeń wiekowych - z powodzeniem może pełnić rolę kina familijnego.