Ferie z Biblioteką… Na reporterskim szlaku doświadczeń i poszerzania horyzontów.

Kiedy jest się młodym, trzeba zobaczyć różne rzeczy,

zbierać doświadczenia, myśli poszerzać horyzonty.
/J. Conrad/

Taka myśl przyświecała wyjazdowi zorganizowanemu przez Bibliotekę dla młodzieży w czasie ferii zimowych. Pierwszą część bardzo słonecznego dnia ( 16 luty 2017r.) spędziliśmy w gościnnym „Twoim Radiu Lipsko”.

Redaktor Władysław Bajkowski wieloletni szef lipskiego radia zapoznał młodzież ze specyfiką zawodu dziennikarza radiowego, wyjaśnił proces powstawania audycji oraz sposób tworzenia serwisów radiowych. Niektórzy uczestnicy spotkania zasiedli przed mikrofonem w radiowym studio. Na własnej skórze mogli się przekonać, że ważna jest praca nad głosem i dykcją. Młodzież dowiedziała się również, że obrabiając przygotowany materiał do emisji można „dodać talentu” mówiącemu. Jednak jak podkreślił pan Władysław Bajkowski, to co słyszymy w ciągu dwu godzin audycji wymaga czasami 3-4 godzin pracy.

Kolejnym doświadczeniem tego dnia było poszukiwanie związków Rzeczniowa i Solca nad Wisłą i miejscowości Piotrawin. Po pierwsze jest to rzeka Wisła, no może najpierw jej dopływ – Krępianka, która łączy Rzeczniów
i Solec nad Wisłą, potem przeprawa przez Wisłę na moście im. Edwarda Wojtasa.

Po drugie postać św. Stanisława, którego podobizny na starych obrazach znaleźć można w kościołach
w Rzeczniowie, Solcu nad Wisłą i oczywiście w Piotrawinie, gdzie jest Sanktuarium św. Stanisława. Jest to miejsce szczególne, nie tylko ze względu na cuda jakie tu się dokonały za wstawiennictwem św. Biskupa krakowskiego, ale na magię tego miejsca.

Oczywiście wyprawa ta była także bardzo udana ze względu na osobę naszej przewodniczki- Pani Małgorzaty Szot- Wróblewskiej, która jest kopalnią wiedzy na temat św. Stanisława, a także zabytków kultury sakralnej w naszej najbliższej okolicy.

Biblioteka składa serdeczne podziękowania dla Pani Małgorzaty Szot – Wróblewskiej i Pana Władysława Bajkowskiego za czas poświęcony młodzieży na drodze rozszerzania horyzontów i zdobywania doświadczenia.